KAFKAS HALK DANSLARI

Çocuk ve Yetişkin Dans Grupları

Kafkas Halk Dansları olarak, yılların verdiği tecrübe ile eğitimlerimize devam ediyoruz. Kafkas dans gruplarımız çocuk ve yetişkin olarak ayrı ayrı gruplandırılmaktadır.

ZARAFET, ASALET VE KAHRAMANLIĞIN YÜZYILLIK OYUNU: KAFKAS

Bakırköy Kafkas Halk Dansları olarak, yılların verdiği tecrübe ile eğitimlerimize devam ediyoruz. Kafkas dans gruplarımız çocuk ve yetişkin olarak ayrı ayrı gruplandırılmaktadır.

NEDİR KAFKAS HALK DANSLARI

Kahramanlık, asalet ve zarafet ile özdeş olan Kafkas dansları, yüzyılları aşan tarihe sahip. Zaman içerisinde oynanmış, unutulmuş; yerine yenisi gelmiş, anlamını, biçimini değiştirmiş ama özünde hep aynı ruhu saklamıştır.

Dansın özelliklerine değinecek olursak; Kafkas danslarında kadın ve erkek birlikte oynuyor. Kafkas dansı, kadına saygı duymayı, kadınla birlikte hareket etmeyi, hürmeti ve gururu mertliği ve cesareti temsil ediyor. Kızlarda zarafet, asalet; erkeklerde kahramanlık, cesaret ve atiklik ön plana çıkıyor. Kadınların tıpkı bir ceylan gibi süzüldüğü daha naif başka bir dans yoktur herhalde. Erkekler ise hareketlerinde ritmik ve hızlı olmak zorundadır. Cesaret ve kahramanlığın gösterisinde erkek daima vücudunu ve başını dik tutmalıdır. Fiziksel olarak yapılması zor hareketlerde bile rahat ve hoşgörülü görünmeli, tebessüm etmelidir.

NASIL OYNANIR

Danslarda erkeğin kol hareketleri kartalın uçuşunu andırır. Kadını sol yanından geriden takip eder; asla temas etmez. Sağ eli gökyüzünü, sol el ise kadını koruyacak şekilde açıktır. Danslarda erkeğin kadını azıcık geriden uçar gibi izlemesi “Kartalın sülünü gökte kovalaması” biçiminde yorumlanır.

Erkeklerde ayaklar sert ve ani dönüşler yapar; bu savaş ve kavgayı temsil eder. İlginç olan şudur; erkekler savaş sırasında bile sırtlarını kadınlara çevirmez. Bunun bir başka manası da kadınını koruyacağının ispatı ve kendine güvenidir. Kadınlar ise kaygan bir zeminde kayıyor gibi süzülüp mimin adımlar atar. Kadınların alkışları da kendileri gibi narindir. Parmak ucunda avuç içlerine hafifçe vurmak yeterlidir.