Dansın Şöleniyle Kafkasya’yı Okumak!

Kafkas halk dansları, parlaklıkları, görkemli kostümleri ve tarihin sanatla iç içe geçmesiyle oldukça etkilidir. Hem seyirciye hem dansçılara sunduğu görsel, işitsel ve kültürel şölenle diyonizyak bir çoşku ve keyif veren Kafkas halk dansları, asırlardır bu hazinenin en büyük temsilcisidir.

 

 

Sukhishvili Georgian Național Ballet, 2018 İstanbul  Konseri, Fotoğraf: Harun Özkara, İME Organizasyon Arşivi’nden.

 

 

Kafkas halk dansları aynı zamanda bir kültürün dünyaya bakışının ayak izlerini taşımaktadır. Kafkas kültürünü coşku ve keyif eşliğinde temellük etmek, bir yaşam tarzı pratiğini bir şölenle kavramak  ancak dansla mümkündür. Uzun süren savaşlara ve savaşların getirdiği hazin sonuçlara tanıklık etmiş Kafkas coğrafyası ve insanının onur, şeref, hüzün gibi duygularla iç içe olması doğal bir sonuçtur. Kafkas halk danslarının karakterlerinin gerek sert ve gerekse asil bir duruşa sahip olmasının temel nedeni budur. 

 

 

 

Enseble Rustavi, 2018 İstanbul Konseri, İME Organizasyon Arşivi’nden.

 

 

Danslarda cinsiyete göre fark edilen keskin bir ayrım vardır; kadınlar ve erkekler açık bir şekilde farklı tarzlarda dans ederler. Kadın dansları pürüzsüz, zarif, şık ve geleneksel olarak kadınlara verilen rollere ve giysilere dayanır.

 

 

Enseble Erisioni, Prova, İME Organizasyon Arşivi’nden.

 

 

Dans karakterinde cinsiyete göre belirgin bir ayrım olması sanılanın aksine Kafkas toplumlarında anaerkil bir zihin yapısının yerleşmiş olması ile ilişkilidir. Söz ettiklerimiz gibi daha fazla kaynak ve bilgi için sitemizi takipte kalabilirsiniz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir